4T ve 2T Motorlarda Yağlama Sistemi ve Kullanılan Yağlar

4T ve 2T Motorlarda Yağlama Sistemi ve Kullanılan Yağlar

4t ve 2t Motorlarda Yağlama Sistemi ve Kullanılan Yağlar

2 Zamanlı Motor Yağı ve 4 Zamanlı Motor Yağı Özellikleri Nelerdir?

İki zamanlı motorlarda pistonun aşağıdan yukarı doğru hareketinde temiz havayı emme ve yanma, yukarıdan aşağı doğru hareketinde ise sıkıştırma ve egzoz gerçekleşir. Bir iș çevrimi toplamda pistonun iki hareketinden oluştuğu için böyle çalışan motorlar 2 zamanlı (2T) olarak adlandırılır. Ör: Bazı çok eski motosiklet veya tekne motorları, ağaç testeresi motorları, vb.

Dört zamanlı motorlarda ise bir çevrimi oluşturan emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz aşamaları sırasıyla pistonun aşağıdan yukarı ve yukarıdan aşağıya doğru 4 hareketinden oluştuğu için bu tip motorlar 4 zamanlı (4T) olarak adlandırılır. Ör: Otomobil, otobüs, kamyon, iș makineleri motorları.

2T Motor Yağlama Sistemi

Bu yağlama tipinde depoya ne kadar yakıt koyuluyorsa belli bir oranda yağ da yakıt içerisine eklenir ve yağ-yakıt karıșımı birlikte yanma odasında yanar. Yağ yakıt karıșımı üretici firmanın belirlediği oranda yapılmalıdır. Bu oran motor tipine göre 32:1’den 100:1’e kadar değișebilmektedir. 2T motorun içinde 4T motordaki gibi yağlama kanalları bulunmadığından 2T motorda yağ ile yakıt karıştırılmış olduğundan silindir duvarları, pistonların çevresi, suaplar ve diğer sistemler bu șekilde yağlanmıș olur.

4T Motor Yağlama Sistemi

Bu tip motorlarda yağ ayrı bir hazneye (kartere) eklenir. Buradan yağ pompası tarafından emiș yapılıp yağ filtresinden geçtikten sonra basınçlı șekilde motor içerisindeki yağlama kanallarından hareketli parçalar üzerine iletilir. Bu tür motorlarda 4 zamanlı motor yağı kullanılması önerilir.

2T Motorsikletler Nasıl Yağlanır?

İki yöntemi vardır. İlk yöntemde önce motorun deposuna yakıt ardından karıșım oranına göre belirli ölçekte yağ ilave edilir. İkinci yöntemde ise motorun yakıt deposundan ayrı konumlandırılmıș yağ haznesi vardır, bu haznedeki yağ tamamlanır ve eksildikçe ekleme yapılır.

4T ve 2T OPET Motor Yağ Ürünleri

En iyi motor yağı markası olma ve en kaliteli motor yağı üretme yolunda emin adımlarla ilerleyen OPET’ in ürün gamında; 2 zamanlı motosikletlerde kullanılmak üzere Fullmoto SPR 2T ile motorlu testere, çim biçme makinesi gibi 2 zamanlı küçük el aletlerinde kullanılmak üzere Fulltrac 2T ürünleri mevcut olup her iki ürün de 2 zamanlı motorlar için geliştirilmiştir. Motor yağları fiyatları ürünler özelinde farklılık gösterebilmektedir.

OPET’ in ürün gamındaki Fullmoto 4T 5W-40, Fullmoto 10W-40, Fullmoto 4T 10W-50, Fullmoto 4T 20W-40 ve Fullmotor 4T 20W-50 motorsiklet yağları ise 4 zamanlı motorlar için geliştirilmiştir.

Motor yağı fiyatları, yağların özelliklerine ve bazı üretim detaylarına göre farklılık gösterebilmektedir.

PDF OLARAK İNDİR