Otomatik Şanzıman Yağları

Otomatik Şanzıman Yağları

atf - otomatik transmisyon sıvısı nedir? otomatik transmisyon sıvısının faydaları nelerdir?

Opet ATF ürünleri, her türlü zorlayıcı çalışma şartına maruz kalan elektronik kontrollü otomatik transmisyon sistemlerinin ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmiştir. İleri teknoloji katıkları sayesinde önde gelen transmisyon üreticilerinin yağlama ve koruma ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayarak otomatik transmisyonlarda hızlı ve güvenli çözümler sunar. Opet ATF ürünleri, geniş çalışma sıcaklığı aralıklarında sürtünmeleri en aza indirerek sorunsuz vites geçişi sağlar. Opet ATF ürünleri, içeriğindeki pas, korozyon ve oksidasyon önleyici üstün nitelikli katıklar sayesinde otomatik transmisyonun ömrünü uzatır. Böylelikle kullanıcılara geniş yağ değişim aralığı sunar.

Otomatik Transmisyon Çeşitleri

Araç üreticileri (OEM) yıllar içinde yapmış oldukları araştırma geliştirme çalışmalarıyla farklı teknolojilere ve çalışma prensiplerine sahip otomatik transmisyon çeşitleri geliştirmiş olup, yaygın olarak kullanılanları aşağıdaki gibidir:

1. Geleneksel Otomatik Transmisyon: 1940’lardan beri yaygın olarak kullanılmakta olup, diğer otomatik transmisyon çeşitlerinden farkı tork konvertörüne ve planet dişli (güneş dişli) grubuna sahiptir. Tork konvertörü motordan aldığı torkun etkisini belli bir süreliğine 2,5 kata kadar artırıp aracın ilk hareketine büyük destek verir. Planet dişli sistemi ise sabit bir çevre dişlisi etrafında dönen pinyon dişlilerden aktarım yapabilen ve motor düşük devirde iken yüksek tork elde etmesini sağlayan çok önemli bir sistemdir.

2. Sürekli Değişken Otomatik Transmisyon (CVT): Dişli kullanılmayan tek otomatik transmisyon çeşididir. Dişli yerine 2 adet metal koni ve bu koniler arasında hareketi aktaran kayış mevcuttur. Konilerin hıza göre açılıp kapanması sonucu çok farklı oranda kademeler elde edilir ve bu sebeple sürekli değişken transmisyon olarak adlandırılmıştır.

Opet Madeni Yağları ürün portföyünde her transmisyon çeşidi için özel olarak geliştirilmiş yağlar bulunmaktadır.

Geleneksel Otomatik Transmisyonlar için Opet Ürünleri:

ATF DX II, dünyanın önde gelen araç üreticilerinin öngördüğü standartlara uygun üretilen, GM Dexron II şartnamesini karşılayan otomatik transmisyon yağıdır. Binek ve ticari araçların otomatik transmisyonlarında kullanımı uygundur. Araç üreticilerinin tavsiyesi üzerine hidrolik güç ve hidrolik direksiyon sistemlerinde de kullanılabilir.

Performanslar: ALLISON C-4; FORD MERCON; GM DEXRON IID; GM TYPE A SUFFIX A; MAN 339 TYPE V1/Z1; MB-APPROVAL 236.1; VOITH H55.6335.xx; VOLVO 97341; ZF TE-ML 17C/14B/14A/11B/09/04D/03D/02F

ATF DX III, modern katık teknolojisi ile üretilmiş, özellikle önde gelen motor üreticilerinin GM Dexron IIIG ve Ford Mercon şartlarını karşılamak üzere geliştirilmiş binek ve ticari araçların otomatik transmisyon ve elektronik kontrollü transmisyon yağıdır. Ekipman üreticilerinin tavsiyesi üzerine hidrolik güç ve hidrolik direksiyon sistemlerinde de kullanılabilir.

Performanslar: ALLISON C-4; FORD MERCON; GM DEXRON IIIG; GM TYPE A SUFFIX A; MAN 339 TYPE V1/Z1; MB-APPROVAL 236.5 / 236.1; VOITH H55.6335.xx; VOLVO 97341; ZF TE-ML 21L/17C/14A/11B/09/05L/04D/ 03D/02F

ATF DX VI ; düşük viskozite değerine sahip, GM DEXRON VI, FORD MERCON LV ve JASO 1-A LV performanslarını karşılayan, binek ve ticari araçlarda kullanıma uygun yüksek performanslı sentetik transmisyon yağıdır. Ekipman üreticilerinin tavsiyesi üzerine hidrolik güç ve hidrolik direksiyon sistemlerinde de kullanılabilir.

Performanslar: FORD MERCON LV; GM DEXRON VI; JASO 1-A LV

ATF MV, modern katık teknolojisi ile üretilmiş, özellikle Japon binek araçlarında kullanılan, Japon Otomotiv Standartları Birliği (JASO 1-A) şartlarını karşılayan otomatik transmisyon yağıdır.

Performanslar: BMW ETL-7045, ETL-7045 E, ETL-8072 B, LA 2634; GM 6032M(D), GM 6137M(E), GM 6417M(G), GM N10055(H); HONDA ATF Z-1; HYUNDAI/KIA SP-III; HYUNDAI ATF RED-1K; ISUZU GENUINE ATF; JAGUAR K17; JASO 1-A; LAND ROVER N402; MB-APPROVAL 236.1, 236.6, 236.7, 236.8 236.9, 236.10; MITSUBISHI SP-III, ATF ATF-J2; MOPAR ASRC; NISSAN FLUID A, NISSAN MATIC-D, J, K; SAAB TRANSMAX J, ATF Z1; SUBARU ATF; SUZUKI MATIC J, MATIC D ATF; TOYOTA TYPE T, JWS 3324, JWS 3309; VW G 052 025, VW GUS 00 162

ATF XO 40; yeni nesil binek, hafif ve ağır ticari araçların otomatik transmisyonlarında kullanılmak üzere özel baz yağlar ve ileri teknoloji katıklardan formüle edilmiş, eşsiz performansı sayesinde sorunsuz vites geçişi ve uzun yağ değişim aralığı sağlayan sentetik otomatik transmisyon yağıdır.

Performanslar: ALLISON C-4; ALLISON TES-295; FORD MERCON; GM DEXRON III-H; MAN 339 TYPE V2/Z2/Z11; MB-APPROVAL 236.9; VOLVO 97341; ZF TE-ML 20B / 14B / 03D

Onaylar: VOITH H55.6336.xx

Yukarıdaki ürünler için uygun kullanım yerleri: BMW markalı tüm modeller (M modelleri hariç), Mercedes – 7 ileri – 7G-Tronic, VW – 8 ileri – ZF üretimi, Honda CR-V – 9 ileri – ZF üretimi, Audi – Tiptronic

Sürekli Değişken Otomatik Transmisyonlar için Opet Ürünleri:

ATF CVT 40 , binek araçların sürekli değişken transmisyonlarda kullanılmak üzere özel baz yağlar ve ileri teknoloji katıklardan formüle edilmiş, uzun yağ değişim aralığını sağlayan eşsiz performanslı sentetik transmisyon yağıdır.

Performanslar: CHRYSLER NS-2 / CVTF+4; CVT FLUID J1; CVT FLUID DFE; DAIHATSU AMMIX CVT FLUID DC; FORD CVT23; HONDA HCF-2; MAZDA CVTF 3320; MINI COOPER EXL799; MMC DIAQUEES ATF SP-III; NISSAN CVT FLUID NS-1 / NS-2 / NS-3; SUBARU I-CVT / I-CVT FG; SUZUKI CVT FLUID 3320; SUZUKI CVT FLUID GREEN 1 / 2; TOYOTA CVT FLUID TC / TE

Uygun kullanım yerleri: Honda – CVT, Toyota – CVT, Subaru – Lineartronic

 

Otomatik Transmisyona uygun motor yağı seçimi nasıl yapılır?

Otomatik transmisyonunuzdan en iyi performansı alabilmeniz için motorunuzda doğru yağın kullanılması çok önemlidir. Peki otomatik transmisyona uygun yağ nasıl seçilir, doğru otomatik transmisyon yağı nedir?

Aracınızda kullanımı en doğru olan otomatik transmisyona uygun yağı hızlı ve kolayca öğrenmek için web sitemizdeki Fullmatch (FULLMATCH LİNKLENMELİ) uygulamamızı kullanabilirsiniz. Fullmatch ile aracınızın marka ve model bilgilerini girerek araç motorunuza en iyi performansı sağlayacak doğru ürünü bir tıkla öğrenebilirsiniz.

Motorunuzda kullanımı en doğru otomatik transmisyona uygun yağı seçmek için ikinci bir yöntem ise araç üreticilerinin el kitapçığında ya da web sitelerinde verilen bilgileri kullanmaktır.

 

Ekipman üreticileri pazara sundukları araçlarda kullanılması gereken yağların spesifikasyonlarını el kitapçığında veya web sitesinde detaylı olarak açıklarlar.