Gresler

Gresler

Gres Yağı Nedir? Gres Yağının Faydaları Nelerdir?

Gres yağları, ASTM D 288 tanımına göre baz yağa kalınlaştırıcı eklenmesiyle oluşturulan katı ya da yarı sıvı bir yağlayıcıdır. Özel katıklar eklenerek farklı uygulamalar geliştirilebilen özelliklere sahiptir. Greslerin yapısı süngere benzetilebilir. Boşluklar yağ ile doludur ve ağır çalışma koşullarında bu boşluklardaki yağlar serbest kalarak uzun süreli yağlama sağlar. Greslerin, yağlamanın yanı sıra birçok farklı görevi de vardır. Aşınmaya karşı korumak, sızdırmazlık sağlamak, oksidasyonu engellemek, contaları korumak, gürültü ve titreşimleri azaltmak ve kaçakları en aza indirmek greslerin göstermesi beklenen performanslardır.

Gres ve yağ kullanımı arasında kararsız kalınan durumlarda uygulamaya ve ortam şartlarına göre karar verilmelidir.

Opet Gres Yağlarının Özellikleri

Opet ARGA ürünleri, yüksek akmazlık değerine sahip, mekanik aksamın daha fazla temizlenmesine, servis ömrünün uzamasına ve parçaların verimli çalışmasına olanak sağlayan greslerdir. Opet Arga Serisi; aşınma, pas ve oksidasyon önleme özelliği yüksek, uzun süre yağlamaya sağlayan eşsiz performanslı otomotiv gresleridir.

ARGA B Serisi, ağır yük gerektirmeyen, orta ve yüksek devirli rulmanlarda, çalışma sıcaklığı -20°C ile 120°C arasında olan genel otomotiv uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilmiş üstün performanslı lityum bazlı gres serisidir. Soğuk hava koşullarında kolay pompolanabilen ARGA B Serisi ürünleri, aşırı basınç (EP) katığı gerektirmeyen uygulamalarda üstün performans gösterir. NLGI (Ulusal Yağlama Gresi Enstitüsü) derecesine göre ARGA B 2 (NLGI 2) ve ARGA B 3 (NLGI 3) olmak üzere iki ayrı çeşidi vardır.

ARGA COMPLEX 2’nin sabun yapısı, yüksek kaliteli baz yağlar üzerine kurulmuş olup, gresler için özel olarak geliştirilmiş oksidasyon önleyiciler, korozyon ve pas önleyiciler ile aşırı basınç (EP) ve aşınma önleyici (AW) katıkları içermektedir. Lityum kompleks sabun yapısı sayesinde mekanik stabilitesi çok yüksek olup geniş sıcaklık aralıklarında ve özellikle yüksek sıcaklık gerektiren, ağır yük altında çalışma uygulamalarında kullanılabilir. Yüksek mekanik stabilite özelliği titreşimli yataklarda performansı arttırır ve yağlama periyodunu uzatır. NLGI derecesi 2’dir.

ARGA KAUÇUKLU GRES, kaliteli baz yağlar, kalsiyum sabunu ve kohezyon arttırıcı bileşenler ile formüle edilmiş, çalışma sıcaklığı 70°C’yi geçmeyen düşük devirli düz yataklarda ve otomotiv şasi uygulamalarında kullanıma uygun yeşil renkli grestir. NLGI derecesi 3’tür.

ARGA SUPER EP 00, çalışma sıcaklığı 120°C’ye kadar olan rulmanlarda, kaymalı yataklarda, merkezi yağlama sistemlerinde ve ağır yük altında çalışan uygulamalarda kullanılan, özel geliştirilmiş aşınma önleyici (AW) katıklar içeren lityum sabunlu yarı akışkan otomotiv gresidir. NLGI derecesi 00’dır.

ARGA SUPER EP SERİSİ, kaliteli baz yağlar ve özel geliştirilmiş katıklar ile formüle edilmiş lityum sabunlu, çalışma sıcaklığı -20°C ile 120°C arasında olan otomotiv uygulamalarında, düz ve rulmanlı yataklarda kullanılması tavsiye edilen gres serisidir. Ağır yük altında çalışan sistemlerde kullanımı uygundur. Seri içerisinde, NLGI 0 derecesine sahip ARGA SUPER EP 0; NLGI 1 derecesine sahip ARGA SUPER EP 1; NLGI 2 derecesine sahip ARGA SUPER EP 2; NLGI 3 derecesine sahip ARGA SUPER EP 3 ürünleri bulunur.

ARGA SUPER EPX 2, molibden disülfit (MoS2) içeren çok amaçlı kullanım için formüle edilmiş lityum sabunlu, iş makineleri, binek, hafif ticari ve ağır ticari araçların düşük devirli, ağır ve darbeli yüklü sistemlerinde; iş makinelerinin genel yağlama uygulamalarında kullanıma uygun mükemmel performanslı otomotiv gresidir. Aşırı basınç (EP) katığı sayesinde yüksek yük taşıma kapasitesine ve mükemmel aşınma önleme özelliğine sahiptir. Düşük sızdırma özelliği, su ile yıkanma direnci ve yüksek oksidasyon dayanımı sayesinde ağır yük altında bile mükemmel performans gösterir. Yağlama periyodları uzun olan, hareketleri sınırlı veya darbeli, titreşimli yüklere maruz kalan kam, kızak ve diğer hareketli makine elemanlarının yağlanmasında tavsiye edilir. NLGI derecesi 2’dir.