Motorda Yatak Sarma Problemi

Motorda Yatak Sarma Problemi

Motorda Yatak Sarma Problemi

Yatak Sarması: Krank mili üzerinde ve piston kollarının bağlı olduğu yerlerde bulunan yataklarda, sürtünmenin ve ısının artması ile meydana gelen metal aşınmaları sonucu motorun çalışamaz hale gelmesine yatak sarması denir. Yatak sarması sonucunda piston ve gömleklerde ağır hasarlar oluşabileceğinden motorun değişimi gerekebilir veya revizyona ihtiyacı doğabilir.

Yatak sarmasının başlıca sebepleri aşağıda belirtilmiştir.

Yağ Değişim Aralığına Uyulmaması:

Motor yağı değişimi araç üreticisinin (OEM) önerdiği aralıklarla yapılmalıdır. Zamanında değişimi yapılmayan motor yağı zamanla oksidasyona uğrar, viskozitesi yükselir. Yağ değiştirilmeden kullanılmaya devam edilirse yağlayıcılık özelliğini kaybeder, yatak sarmasına sebep olabilir.

Yağ Pompası Arızası:

Çeşitli sebeplerden ötürü yağ pompası arızalanabilir. Böyle durumlarda yağlama noktalarına yeterli miktarda yağ basılamayacağı için aşınmalar meydana gelir. Araç bu şekilde kullanılmaya devam edilirse motorda yatak sarmasına sebep olabilir. Yağ pompası arızalarında veya yağ basıncı düştüğünde çoğu araçta bulunan yağ uyarı lambası yanar. Bu durumda mutlaka servisten yardım istenmelidir.

Soğutma Sistemi Yetersizliği:

Uygun olmayan soğutma suyu ve antifriz kullanımı veya soğutma sistemindeki arızalardan dolayı motorda oluşan hararet, motor yağının yapısını bozar ve motor parçalarına zarar verir. Motorda oluşan hararet nedeniyle yağ sıcaklığı olması gereken değerin çok üzerine çıktığında viskozitesi düşer ve gerekli yağ filmini oluşturamayarak aşınmalara ve yatak sarmasına sebep olabilir.

Düşük Yağ Miktarı:

Eksiltme, kaçaklar vb. sebeplerle motor yağı seviyesi minimum seviyenin altına düşebilir. Böyle durumlarda yetersiz yağlama nedeniyle aşınmalar meydana gelir ve araç kullanılmaya devam edilirse yatak sarmasına sebep olabilir. Yağ seviyesi belirli aralıklarla araç düz bir zemindeyken yağ çubuğu ile kontrol edilmeli ve eksikse aynı marka yağ ilave edilmelidir.

Uygun Olmayan Yağ Kullanımı:

Araç üreticilerinin belirlediği performans ve viskozitedeki yağları kullanmak önemlidir.
Önerilen yağdan;

  • Daha düşük viskoziteli bir yağ kullanmak yağ filminin yetersizliğinden dolayı aşınmalara yol açar.
  • Daha yüksek viskoziteli bir yağ kullanmak hızlı yağlama yapılamadığından ilk çalıştırmada aşınmalara yol açar.
  • Her iki durumda ayrıca hararet de artar. Dolayısıyla uygun olmayan yağ kulanımı yatak sarma problemine yol açabilir.
PDF OLARAK İNDİR