Fren Hidrolikleri

Fren Hidrolikleri

hidrolik fren sıvısı nedir? hidrolik fren sıvılarının faydaları nelerdir?

Hidrolik fren sistemi, fren basıncının bir sıvı yoluyla iletilmesi prensibi ile çalışır. Otomotiv sektöründe bu basıncın iletilmesinde kullanılan sıvı; Hidrolik Fren Yağı, Hidrolik Fren Sıvısı ya da Fren Hidroliği olarak adlandırılmaktadır.

Hidrolik fren sıvıları, DOT numaralarıyla sınıflandırılmıştır. DOT, İngilizce “Department of Transport” tamlamasının kısaltılmış halidir. Hidrolik fren sıvısında bulunması gereken özellikler (kaynama noktaları), DOT numaraları ile standart haline getirilmiştir. Kuru kaynama ve ıslak kaynama noktalarına bakılarak kendi içlerinde ayrıştırılmışlardır.

  • 205 °C kuru kaynama, 140 °C ıslak kaynama noktası bulunan fren sıvıları DOT 3;
  • 230 °C kuru kaynama, 155 °C ıslak kaynama noktası bulunan fren sıvıları DOT 4;
  • 260 °C kuru kaynama, 180 °C ıslak kaynama noktası bulunan fren sıvıları DOT 5;
  • 270 °C kuru kaynama, 190 °C ıslak kaynama noktası bulunan fren sıvıları DOT 5.1 standartları ile belirtilmektedir.

Belirtilen DOT standartlarının uyumlu olduğu uluslararası şartnameler de bulunmaktadır. Tüm DOT standartları FMVSS 116 ve ISO 4926 şartnamelerini karşılar. DOT 3 sıvıları SAE J 1703 şartnamesini karşılarken DOT 4 sıvıları ise SAE J 1704 şartnamesini karşılamaktadır.

FMVSS, ISO ve SAE açılımları aşağıdaki gibidir:

FMVSS: Federal Motor Vehicle Safety Standards

ISO: International Standards Organisations

SAE: Society of Automotive Engineers

Hidrolik fren sıvılarını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de fren sıvılarının birbirleriyle karışabilirliğidir. DOT 3, DOT 4 ve DOT 5.1 poli glikol bazlı fren hidrolik sıvısıdır. Fren sisteminden istenen performansın alınması ve beklenmeyen arızaların oluşmasını önlemek için farklı DOT numaralı sıvıların birbirleri ile karıştırılması tavsiye edilmez. DOT 5 ise silikon bazlı hidrolik sıvısıdır. Diğer hidrolik sıvılarıyla kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Opet Hidrolik Fren Sıvılarının Özellikleri

Opet Hidrolik Fren Sıvıları, fren sistemindeki metal parçaların paslanmasını önler ve sistemdeki plastik-kauçuk conta ve keçelerle uyumlu olarak çalışır. Fren sisteminde, balatalardaki sürtünmeden ve fren hidrolik sistemindeki basınçtan dolayı yüksek sıcaklık oluşur. Opet Hidrolik Fren Sıvıları bu yüksek sıcaklıklarda özelliğini kaybetmez, üstün performans sağlar.

HBF DOT 3; polietilen glikol, polietilen glikol eter ve özel katıklar ile motorlu araçların hidrolik fren sistemlerinde kullanılmak üzere formüle edilmiş yüksek performansı sayesinde fren sistemlerinde sürtünme ile açığa çıkan yüksek ısı altında dahi görevini eksiksiz olarak yerine getiren sentetik hidrolik fren sıvısıdır.

Performanslar: FMVSS 116 DOT 3; ISO 4925; SAE J 1703

HBF DOT 4; polietilen glikol, polietilen glikol eter ve özel katıklar ile motorlu araçların hidrolik fren sistemlerinde kullanılmak üzere formüle edilmiş ekstra performanslı sentetik hidrolik fren sıvısıdır. Fren sistemlerinde sürtünme ile açığa çıkan yüksek ısı altında dahi güç iletimini eksiksiz yaparak emniyetli kullanım sağlar.

Performanslar: FMVSS 116 DOT 4; ISO 4925; SAE J 1704/1703