hidrolik yağ nedir? hidrolik yağların faydaları nelerdir?

Hidrolik yağların sistemler üzerinde pek çok görevi bulunmaktadır. Gücü iletmek, aşınmayı önlemek, sızdırmazlığı sağlamak, korozyona karşı korumak, yüksek basınçlarda çalışabilmek, havayı uzaklaştırmak ve köpük oluşturmamak, soğutmayı sağlamak, daha uzun servis ömrü ve yüksek sudan ayrılabilme özelliği sunmak, çevre ile uyumlu ve düşük partikül sayısına sahip olmak gibi pek çok işlevi yerine getiriyor olmalıdır.

Tüm bu görevlerin sağlıklı olarak yerine getirilebilmesi için hidrolik yağ seçiminde doğru viskozite tercihi yüksek önem taşımaktadır. Hidrolik sistemin, gerektirdiğinden daha yüksek bir viskozitede ürün kullanmak hidro-mekanik kayıplara ve kavitasyon (metal yüzeylerde meydana gelen erozyon) hasarlarına neden olur. Eğer sistemin gerektirdiğinden düşük bir viskozitede yağ seçilmiş ise kaçaklar, aşınmalar, kirlilik ve parça ömürlerinin azalması gibi sorunların oluşumu kaçınılmazdır.

Hidrolik yağlar hidrolik sistemlerdeki conta, kaplama, boya, hortum, metal ve plastik malzemelerle uyumlu olmalı, bu malzemeler üzerinde olumsuz etki yapmamalıdır. Hidrolik yağlar maruz kaldığı kimyasal, ısıl ve mekanik stresler nedeniyle yaşlanır. Bu yüzden, kullanılan hidrolik yağın yüksek bir yaşlanma direncine sahip olması önemlidir. Hidrolik yağlar filitrelenebilir özellikleri sayesinde de taşıdığı kirlilikleri filtrede bırakabilmelidir.

Opet Hidrolik Sitem Yağlarının Özellikleri

Opet Hidrolik Sistem Yağları, her türlü iş makinesi ve hidrolik sistemde kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Yüksek kaliteli baz yağ ve katıklarla üstün performansa sahip Opet Hidrolik Sistem Yağları, oksidasyon, pas ve köpürmeye karşı koruma sağlayarak hidrolik systemin ömrünü uzatır, böylelikle uzun süreli yağ değişim aralıkları sunar. Opet Hidrolik Sistem Yağları doğru viskozitede ürün bulmanızı sağlayacak ISO VG spesifikasyonuna göre geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

DURA Serisi, yüksek kaliteli baz yağlar ve özel geliştirilmiş katık paketiyle formüle edilmiş yüksek performanslı hidrolik sistem yağlarıdır. Çok iyi filtrelenebilme özelliği sayesinde sorunsuz çalışma olanağı sunar. DURA 32(ISO VG 32), DURA 46 (ISO VG 46), DURA 68 (ISO VG 68) ve DURA 100 (ISO VG 100) olmak üzere 4 ayrı spesifikasyonu karşılayan ürün çeşitliliği mevcuttur.

Performanslar: DENISON HF-2/HF-1/HF-0; DIN 51524 PART 2 (HLP); EATON BROCHURE 03-401-2010; EATON LUB. SPEC. E-FDGN-TB002-E FIVES CINCINNATI P-70/P-69/P-68; GM LS-2; ISO 11158, HM; JCMAS HK; SAE MS 1004; U.S STEEL 126

DURA T Serisi, yüksek viskozite indeksi sayesinde geniş sıcaklık aralığında kullanıma uygun üstün performanslı hidrolik sistem yağlarıdır. Yüksek basınç dahil olmak üzere her türlü iş makinesi ve hidrolik sistemde, ağır çalışma koşullarında dahi aşınmalara karşı üstün koruma sağlar. DURA T 15 (ISO VG 15), DURA T 32 (ISO VG 32), DURA T 46(ISO VG 46), DURA T 68 (ISO VG 68)ve DURA T 100 (ISO VG 100) olmak üzere 5 ayrı spesifikasyonu karşılayan ürün çeşitliliği mevcuttur.

Performanslar: DENISON HF-2/HF-1/HF-0; DIN 51524 PART 3 (HVLP); EATON BROCHURE 03-401-2010; EATON LUB. SPEC. E-FDGN-TB002-E; FIVES CINCINNATI P-68, P-69, P-70; ISO 11158 HL, HM, HV; JCMAS HK; SAE MS 1004; U.S Steel 126