motosiklet yağı nedir? motosiklet yağının faydaları nelerdir?

Motorlar, iki zamanlı (2T) motor ve 4 zamanlı (4T) motor olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. İki zamanlı motorlarda pistonun aşağıdan yukarı doğru hareketinde temiz havayı emme ve sıkıştırma, yukarıdan aşağı doğru hareketinde ise yanma ve egzoz gerçekleşir. Bir iş çevrimi toplamda pistonun 2 hareketinden oluştuğu için bu şekilde çalışan motorlar 2 zamanlı (2T) motorlar olarak adlandırılır. Bazı motosiklet, tekne, çim biçme makinesi ve ağaç testeresi motorları iki zamanlı motorlara örnektir. Dört zamanlı motorlarda ise bir iş çevrimini oluşturan emme-sıkıştırma yanma-egzoz olayları sırasıyla pistonun aşağıdan yukarı ve yukarıdan aşağıya doğru 4 hareketinden oluştuğu için bu tip motorlar 4 zamanlı (4T) motor olarak adlandırılır. Otomobil, otobüs, kamyon ve iş makineleri motorları 4 zamanlı motorlara örnek olarak gösterilebilir.

 

Opet Fullmoto Serisi, 4 Zamanlı (4T) ve 2 Zamanlı (2T) motorlara uygun ürün gamına sahiptir. İleri teknoloji formülleri sayesinde Opet Fullmoto Serisi motoru ve parçalarını temiz tutar, motorun sorunsuz çalışmasını sağlayarak uzun bir motor ömrü sunar.

Opet Motosiklet Yağlarının Özellikleri

Fullmoto 4T 10W-40, özel geliştirilen formülü sayesinde tüm yol ve sürüş koşulları altında yüksek performans gösteren hava veya su soğutmalı dört zamanlı motorlar için geliştirilmiş sentetik bazlı motosiklet yağıdır. Dünyanın ileri gelen motosiklet üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve her türlü çalışma koşulunda mükemmel koruma sağlamak üzere özel olarak formüle edilmiştir. Islak veya kuru debriyaj sistemi kullanılan motosikletler için uygundur.

Performanslar: API SJ/SH/SG; JASO MA2/MA

Fullmoto 4T Outboard FC-W 25W-50, üstün teknolojisiyle dört zamanlı dıştan takmalı motorların yağlama gereksinimlerini karşılamak üzere sentetik bazlı yağlar ile formüle edilmiş, Mercury Verado 1.7L ve 2.6L hacimli motorlarda kullanıma uygun deniz motor yağıdır.

Onay: NMMA FC-W

Fullmoto 4T SCT 10W-40, viskozite ve performans seviyesi talepleri uygun olan hava veya su soğutmalı dört zamanlı scooter motosiklet motorlarının yağlama gereksinimlerini karşılamak üzere özel baz yağlar ile formüle edilmiş motosiklet yağıdır. Üretici firma tarafından tavsiye edildiğinde dişli kutuları ve transmisyonlarda da kullanılabilir.

Performanslar: API SJ/SH/SG; JASO MA2/MA

Fullmoto 4T SCT 20W-40, viskozite ve performans seviyesi talepleri uygun olan hava veya su soğutmalı dört zamanlı scooter motosiklet motorlarının yağlama gereksinimlerini karşılamak üzere özel baz yağlar ile formüle edilmiş motosiklet yağıdır. API SG ve JASO MA performansının talep edildiği Japon ve Avrupa üretimi modern motosikletlerde de kullanımı tavsiye edilir.

Performanslar: API SG; JASO MA

Fullmoto SPR 2T; benzinle çalışan, hava veya su soğutmalı iki zamanlı motorlar için geliştirilmiş yüksek performanslı motosiklet yağıdır. Yağ enjeksiyonlu sistemlerin yanı sıra yakıta direkt karıştırılarak da kullanılabilir lakin Yakıt/yağ karışım oranı motor üreticilerinin tavsiyelerine göre belirlenmelidir.