motor yağı nedir?

Baz yağ ve katık maddeleri ile geliştirilen motor yağları; metal parçalar arasında ince bir yağ filmi oluşturarak aracınızın performansını artırır, motor ömrünü uzatır ve motorunuza koruma sağlar. Motor yağı kullanımı sayesinde sürtünmeden kaynaklanan arızaların önüne geçilir. Opet Fuchs olarak ürettiğimiz motor yağları, en zorlu yol ve sürüş koşullarında bile üstün performans gösterir. Özel formülü sayesinde soğukta kolay çalışma, aşınmaya karşı mükemmel koruma ve yakıt ekonomisi sağlar. Motorda kritik öneme sahip tüm noktaları yağlayarak motorunuzu her koşulda maksimum şekilde korur.

Peki, aracınız için en doğru motor yağı hangisi? Aracınızı, marka ve modeline göre en doğru motor yağı ile eşleştirmek için Fullmatch uygulamasını deneyin!

Motor Yağının Faydaları Nelerdir?

Günümüzde motorlardan daha fazla güç, daha uzun ömür ve daha fazla dayanıklılık beklendiğinden kullanılan motor yağından da iyi bir performans sergilemesi istenir.

Motorunuza daha uzun ömür ve daha az bakım onarım masrafı sağlamak için, zamanı geldiğinde doğru ve uygun miktarlarda motor yağı kullanmak işletmelerin de hassasiyetle üzerinde durduğu bir konudur.

Peki, kaliteli bir motor yağının özellikleri nelerdir? Motorda hangi görevleri yerine getirir?

Motor yağı, metal parçalar arasında ince bir yağ filmi oluşturarak sürtünmeyi en aza indirir.

Motor yağı; piston üzerindeki yağ segmanı ile birlikte hareket ederek yanma odasındaki gaz basıncının yükseldiği anlarda, yani yakıtın yandığı sırada sızdırmazlık elemanı olarak görev yapar. Yağın, metal parçaların üzerinde oluşturduğu film tabakası bu parçaların hava ile temasını keser ve korozyonu engeller. Motor yağı ayrıca, içerisindeki deterjan ve dispersan katıklar sayesinde motorda yanma sonrasında oluşan kurum ve benzeri kirlilikleri kartere taşıyarak yağ değişimi ile birlikte motordan uzaklaştırmış olur.

Motor yağlarının bir diğer görevi ise, yağ pompasının motor içerisindeki yağın sirkülasyonunu sağlamasıyla motor parçalarının soğumasına katkıda bulunmaktır.

Motor yağı bu özellikleri sayesinde parçaların servis ömrü boyunca aşınmadan görevini yerine getirmesini ve motorun sorun yaşamadan çalışmasını sağlar. 

Opet Madeni Yağları’nın üstün kaliteli motor yağları, motorunuz için her zaman her yerde maksimum koruma ve yüksek performans sunar.

Opet Motor Yağlarının Özellikleri

Opet Madeni Yağları’nın en ileri teknolojilerle üretilen motor yağları; iki yüzeyi birbirinden ayırarak sürtünmeyi azaltır, yüzeyleri kayganlaştırarak hareketi kolaylaştırır, soğutma yapar, yüzeyler arasında film oluşturarak aşınmaları en aza indirir ve korozyonu önler.

Binek ve Hafif Ticari Araçlar:

Opet FULLTECH Serisi ile en zor koşullarda bile üstün performans kazanın. Yüksek kaliteli baz yağlar ve ileri katık teknolojisinin özel karışımı ile geliştirilen FULLTECH Motor Yağları sayesinde motorunuzu her şartta maksimum seviyede koruyun ve motorunuzun ihtiyaç duyduğu tüm güce sahip olun.

Opet FULLMAX Serisi ile aracınızın motoruna maksimum koruma sağlayın. Yüksek kaliteli baz yağlar ve ileri katık teknolojisinin özel karışımı ile geliştirilen FULLMAX Motor Yağları sayesinde uzun ve zorlu yollarda ya da şehir içi trafiğinde dur-kalkların sebep olduğu motor aşınmalarını önleyin.

Opet FULLIFE Serisi ile aracınızda dört mevsim optimum yağlama elde edin. Kaliteli baz yağlar ve özel katıklar ile formüle edilen FULLLIFE Motor Yağları sayesinde yaşı büyüyen ve belirli bir kilometreye ulaşmış olan aracınıza ihtiyaç duyduğu bakım için birinci sınıf çözümler sunun.

Ağır Ticari ve İş Makineleri için:

Opet FULLPRO HT Serisi ile motorunuzdan daha uzun süre ilk gün performansı alın. Önde gelen araç üreticilerinin belirlediği en zor şartlar altında test edilen ve performansı profesyoneller tarafından onaylanan FULLPRO HT Motor Yağları sayesinde sorunsuz sürüşler sağlayan çözümlerimizle tanışın.

Opet FULLMASTER Serisi ile ağır yük ya da uzun yol şartları gibi zorlayıcı koşullarda bile motorunuzu en etkin şekilde koruyun. Ağır ticari araç şoförlerinin tercihi FULLMASTER Motor Yağları sayesinde zorlu şartlarda çalışan aracın yağlama, koruma, performans ve dayanıklılık ihtiyacını karşılayın.

Motor Yağı Kullanımı ve Değişim Aralığı

Uzun bir motor ömrü için en önemli noktalardan biri motor yağı değişim aralığıdır. Yağlar, araç ve ekipman üreticilerinin belirlemiş olduğu kilometre veya zaman aralığında değiştirilmelidir. Araç üreticileri en uygun motor yağı değişim aralığını yakıt cinsi, yağ tüketimi, motor hacmi, çalışma sıcaklıkları ve karter hacmi gibi kritik öneme sahip değerlere göre oluşturur.

Araç üreticilerinin tavsiyesiyle zorlu kullanım koşulları ve normal kullanım koşulları olmak üzere 2 farklı motor yağı değişim periyodu belirlenebilir. Her bir yağ değişim periyodu için kilometre ve ay bazında limit değerler saptanır. Her iki değer de önemlidir, hangisinin limiti önce dolarsa ona göre motor yağı değişimi yapılmalıdır.

Zorlu kullanım koşullarına; yol şartları, hava şartları, uzun süre rölantide çalışma, trafikteki dur-kalklar, yük durumu ve sürücülerin kullanım tarzı etki eder.

Uzun yağ değişim aralıkları ve sağlıklı bir motor ömrü için Opet Madeni Yağları’nı kullanmanızı tavsiye ederiz.